Tävlingar i Tidaholm

Septemberfajten 17/9-2020

Septemberfajten var så jämn så man  fick gå in i detalj på varje match och räkna totalt tagna/tappade poäng för att kunna utse en segrare. Här hade vinnande laget 58-39 +19 totalt på 5 matcher mot 45-26 + 19 lag på plats två (fanns inget inbördes möte som annars hade varit det man avgjort på placeringarna på) 


Plac Lagmedlemmar                                            Poäng Diff 
1. Björn Berg/Thor-Allan Tullsjö TBF                         8     19 
2. Arne Falk/Lars Hesse Bonbon/Tida                       8     19 
3. Kjell Hoffman/Lennart Andersson STENSTORP        8     17 
4. Claes Berg/Lennart Andersson BONBON                 6     17 
5. Rolf Claesson/Anita Claesson BONBON                   6     6      
6. Claes Lundgren/Åse Fälth SKARA                           6     5 
7. Margareta Andersson/Per Hoffman STENSTORP      6      5
8. Peter Wallin/ Ing-Britt Westerback BONBON          6      4
9. Lindali Andersson/Ted Österberg TPC/TBF            6     -8  
10. Ingemar Karlsson/Anna-Maria Karlsson SKARA      4      9 
11. Leif Johansson/Doroty Johansson                        4     -1 
12. Pia Johnsson/Mariette Johansson TBF                  4     -2  
13. Inger Sundqvist/Mattias Tahmasebi BONBON         2    -13
14. Evy Martinsson/Orvar Andersson TBF                    2    -19
15. Britt-Marie Billström/Rune Johansson TBF            2     -22 
16. Kurt Johansson/Göran Gunnervald    TBF              2    -36

TIDAHOLMSTRIPPELN

Tidaholmstrippeln Licenstävling Sön 23 augusti

1. Tomas Efraimsson, Per-Ola Eliassson, Svante Johansson ULC
2. Bertil Tunje, Gerd Tunje, Stefan Gustafsson  POM
3. Kim Larsson, Lucas Rudin, Kajsa Eklund       SÖR
3. Carina Lindgren, Göran Lindgren, Marie Lindgren    ULC
5.Jonas Strende, Jörgen Strende, Gabriel Brixvi Strende  TRX
5. Kjell Andersson, Pär Lundin, Larry Berthelsen             MXD
5. Mikael Gustafsson, Tom Hansen, Jörgen Lundberg       CAR
5. Eva-Karin Ingelstedt, Moa Ingelstedt,Josiane Wåhlander TBG

Här börjar B-slutspelet 
9. Kerstin Andersson, Jenny Jönsson, Petra Karlsson TRX 
10. Roger Eklund, Jerry Ekman, Lennart Roos   CAR
11. Mats Molid, Rickard Johansson, Nils Molid      MXD
11. Joacim Delin, Andreas Hirverud, Andreas Jacobsson   POM
13. Olle Eriksson, Philip Larsson, Adam Rudin       SÖR
13. Mikael Bohman, Thor-Allan Tullsjö, Pia Johansson    TBF
13. Lindali Andersson, Lars Hesse, Ted Österberg          MXD
Dagens vinnare Thomas, Per-Ola, Svante

Augustifajten

Plac Lagmedlemmar                                                                    Poäng/kvot 

1. Björn Berg TBF / Thor-Allan Tullsjö TBF                                          8 / 27 
2. Claes Berg BONBON Mikael Claessson BONBON                                 8 / 23 
3. Kjell Ung TIDAN Lars Hesse TIDAN                                                   8 /18
4. Lars-Erik Fritioff HERRLJUNGA Lars Nilsson HERRLJUNGA                 6 / 22 
5. Mikael Bohman TBF Mariette Johansson TBF                                   6 / 16 
6. Rolf Claesson BONBON Anita Claesson BONBON                               6 / 10 
7. Mikael Karlsson VARA Sören Eriksson TRÅVAD                                   6 / 4 
8. Stefan Gustavsson VARA Åke Hansson VARA                                      6 / 3 
9. Thomas Gustavsson Väring Christer Skövde                                     6 / -5 
10. Lars Sundqvist BONBON Inger Sundqvist BONBON                           6 -15 
11. Lindali Andersson TPC Ted Österberg TBF                                   4 / 5 
12. Leif Johansson BONBON Doroty Johansson BONBON                      4 /-4 
13. Rune Johansson TBF Orvar Andersson TBF                                    4 / -8 
14. Hillevi Johansson TBF Eva-Britt Särnefält TBF                               4 / -14 
15. Solan Albinsson VARA Ing-britt VARA                                              4 / -15 
16. Rune Johansson TBF Roland Persson TBF                                       2/  -10 
17. Tommy Svensson TBF Britt-Marie Billström TBF                               2 / -14 
18. Gunborg Karmsäter VARA Bengt Jonsson VARA                                 0 / -43

Julifajten





Augustifajten Dubbel. Måndagen 10 Augusti 

Julifajten Dubbel. Torsdagen 16 Juli

Plac Lagmedlemmar                                                              Poäng/ Diff 

1. Claes Berg BONBON Mikael Claesson BONBON                              10 / 26 

2. Rolf Claesson BONBON Anita Claesson BONBON                            8 / 11 

3. Lindali Andersson TPC Hamza Mamoun TPC                                  8 / 7 

4. Jerry Ekman CAR Åsa Lindberg CAR                                             6 / 19 

5. Sören Eriksson TRÅVAD Jonas . TRÅVAD                                        6 / 17 

6. Lars Nilsson HERRLJUNGA Lars-Erik Fritioff HERRLJUNGA              6 / 8 

7. Per Hoffman STENSTORP Margareta Andersson STENSTORP            6 / -2 

8. Thor-Allan Tullsjö TBF Pia Johnsson TBF                                       6 / -5 

9. Kjell Ung TIDAN Lars Hesse TIDAN                                                4 / 11 

10. Lars Sundqvist BONBON Inger Sundqvist BONBON                         4 / 5 

11. Mariette Johansson TBF Mikael Bohman TBF                                4 / -3 

12. Eva-Britt Särnefält TBF Hillevi Johansson TBF                              4 / -7      

13. Britt-Marie Billström TBF Tommy Svensson TBF                             4 / -18 

14. Hasse Leidstedt TBF Ted Österberg TBF                                        2 / -11 

15. Björn Berg TBF Göran Gunnervald TBF                                           2 / -17 

16. Doroty Johansson BONBON Leif Johansson BONBON                         0 / -41


Prispallen Julifajten

Licenstrippeln 2019




Licensierad trippel söndag 25 augusti 2019 .

       

 1.   SÖR(Sörbyängen,Örebro)  Larsson/ Qvarnström/ Rudin   5    +34                                                                                       

2.     BONBON Berg/Claesson/ Claesson                                   4       +28

3.    S KARA Bäck/Bäck/Wulcan                                                4       +23

4.    TRIX ( Skövde)Ericsson/Grahm/Hallerström                   4       +6

5.    TBF Andersson/Hjers/Johansson                                      4       -2

6.    POM (Toarpsdal) Gustafsson/ Tunje/Tunje                       3       +19

7.    BOR (Borås) Ilomäki/Nilsson/Nilsson                              3       +12

8.    TIB(Tibro) Andreasson/ Arktoft/ Eriksson                        3       +12

9.    VARA Gustafsson/ Johansson/ Karlsson                           3       +6

10.  ULC (Ulricehamn) Brorsson/ Lindgren/ Linderoth            3       +4

11.   DAL (Dalsjöfors) Andersson/ Björck/ Pettersson              3       +3

12.  BOR (Borås) Aronsson/ Lenson/ Toresson                        3       +2

13.   MXD (mixat lag) Stenborg/ Stenborg/ Karlsson                3       -8

14.  MXD (mixat lag) Heikkinen/ Heikinnen/ Karlsson           2       +10

15.  TBF Ax/ Svensson/ Tullsjö                                                    2       +5

16.   KIF (Kronängs IF) Olsson/ Sjöberg/ Sjöberg                     2       +4

17.  BONBON  Ung/ Eskonniemi/ Nilsson                               2       -2

18.  MXD (mixat lag) Tidén/ Johnsson/ Österberg                  2       -10

19.  ULC (Ulricehamn) Andersson/ Andersson/ Lindgren      2       -12

20.TRIX (Skövde) Andersson/ Karlsson/ Jönsson                  2       -12

21.  MXD (mixat lag) Johansson/ Larsson/ Kroon                    2       -22

22.  ULC (Ulricehamn) Eliasson/ Eliasson/ Johansson             1       -9

23.  CAR (Karlsborg) Andersson/ Forss/ Sjögren                     1       -20

24.  MXD (mixat lag) Emanuelsson/ Johansson/ Olofsson      1       -22

25.  TBF Berglund/ Gunnervald/ Leidstedt                                 1       -28

26.  MXD (mixat lag) Gustafsson/ Albansson/ Hansson          0       -21

 

Tävlingen genomfördes i mycket varmt sensommarväder.

Prispengar: 1800 kr/1200 kr/ 800 kr/ 600 kr / 300 kr

Domare: Maj-Britt Andersson, Skara

Tävlingsledare: Björn Berg

Sekretariat: Gunilla Ahlrik, Britt-Marie Billström, Lars-Axel Jangbrand

Hej!
Prova att göra en egen webbsida precis som jag.
Det är enkelt och du kan prova helt gratis.
ANNONS